Latté faktor

Káva s priateľmi v meste, zmrzlina v horúcich letných dňoch, pár piv po futbale či bicykli, cigaretka ku káve, niečo sladké pod zub tu a tam, to všetko sú drobnosti, ktoré vedia zlepšiť deň a robia život príjemným. Úplne súhlasím a sám si mnoho z týchto vecí doprajem. No takéto pravidelné „mini“ výdaje zohrávajú obrovskú rolu pri osobných financiách.

Presne o tom je Latté faktor. Ten poukazuje na to, že sú to práve malé nákupy, ktoré robia najväčší zásah do nášho rozpočtu. Použite kalkulačku hore a spočítajte si koľko miniete mesačne či ročne na rôzne malé, no pravidelné výdavky.

Kameňom úrazu sú pravidelné, často nepotrebné malé nákupy

Latté faktor je založený na jednoduchej myšlienke, že sú to práve dennodenné malé výdavky ako káva, balená voda, rôzne predplatné, alkohol, cigarety a iné, ktoré nás vzďaľujú od lepšej finančnej situácie. Ak by sa nám podarilo obmedziť takéto míňanie a presunúť tieto peniaze na sporiaci účet, prípadne ich niekde investovať, naša finančná situácia by sa rapídne zlepšila.

Mnoho ľudí si myslí, že sú to veľké nákupy, ktoré sú problémové. To ale nie je pravda. Na veľké nákupy sa jednotlivci, ale aj rodiny vopred pripravujú. Pripravia si sporiaci plán a odkladajú na ne peniaze. Naopak, malé nákupy sú kameňom úrazu, pretože sú spontánne.

Zdajú sa byť bezvýznamné, no ak si kúpime jednu kávu každý pracovný deň, balenú vodu (aj keď máme veľmi kvalitnú pitnú vodu) každý druhý deň či ak si dáme dve pivká denne, to všetko sa nakopí a za mesiac či dokonca rok už ide o významné sumy.

V spoločnosti prevláda myšlienka, ktorá hovorí, že na to, aby sa človek stal bohatým, musí zarábať veľké peniaze. To nie pravda. Veľa ľudí, ktorí dnes žijú doslova od výplaty k výplate, by vedelo dosiahnuť celkom slušný životný štandard len tým, že by obmedzilo svoje impulzívne míňanie. Sporenie je kľúčom k (udržateľnému) bohatstvu.

Píšem o obmedzení takýchto nákupov a nie o úplnom eliminovaní, pretože si myslím že úplné eliminovanie nie je dlhodobo udržateľné. Človek si potrebuje z času na čas dopriať nejakú maličkosť. Je potrebné to ale nepreháňať a hlavne sa vždy zamyslieť, či si danú maličkosť v daný moment dovolím alebo odopriem. Takto si človek udrží prehľad vo svojom impulzívnom míňaní.

Cieľom je osvojiť si návyky vo svojom finančnom správaní. Pri každom nákupe sa opýtať samého seba, či je tento nákup nutný, či naozaj stojí za danú sumu, či z neho budem mať úžitok alebo pôžitok, ktorý je hodný danej sumy, a či bude tento úžitok/pôžitok dlhodobý alebo rýchlo pominie. Jednoducho, cieľom je uvažovať o svojom míňaní a zhodnotiť, čo pre nás má zmysel a čo už nie.

Začnite ešte dnes! Popremýšľajte nad tým, aké maličkosti si pravidelne kupujete (prípadne sa pozrite do výpisu z banky). Sú to cigarety? Káva? Sladené nápoje? Fast food? Balená voda? Skúste si cez našu kalkulačku vypočítať, koľko by ste mohli ušetriť za týždeň, mesiac, rok či napríklad 5 rokov, ak by ste obmedzili takéto výdavky. Výsledná suma vás určite prekvapí!

Malá inšpirácia, kde je možné ušetriť

Zastávam názor, že úplná eliminácia drobných výdavkov nie je dobrá. Preferujem skôr obmedzovanie, alebo ešte lepšie povedané „uvedomelé míňanie“. Celým cieľom Latté faktora je, aby jednotlivec získal povedomie o svojom míňaní. Aby mal prehľad, koľko a ako často míňa. Aby si uvedomoval, že míňa ťažko zarobené peniaze na mnoho nepotrebných vecí.

Cieľom teda nie je úplne zastaviť míňanie. Cieľom je byť uvedomelý a možno si dopriať rovnaké množstvo potešení a rozkoše, len byť pritom prefíkanejší a neminúť celú výplatu.

Uveďme si zopár príkladov (okrem už spomenutej kávy, piva, cigariet a iných):

  • Predplatné. Predplácate si Netflix, Spotify, HBO, prípadne nejaké noviny? Skúste sa pozrieť, či daná služba neponúka hromadné predplatné. Netflix, Spotify aj HBO určite ponúkajú rodinné a podobné balíčky. Popýtajte sa v rodine, či si podobné služby nepredpláca aj niekto iný, a ak áno, tak sa dohodnite, že si predplatíte danú službu spoločne a tým ušetríte. Druhou možnosťou je nepredplácať si všetky služby súčasne. Ak si predplácate Netflix a HBO súčasne, možno by bolo fajn predplácať si 2 mesiace len Netflix a následne 2 mesiace len HBO. Takto si pozriete všetok obsah, o ktorý máte záujem, no ušetríte na predplatnom.
  • Bankové poplatky. Ste klientom tradičnej banky, ktorá vám účtuje poplatky za kadečo? Platiť banke už pár rokov nie je in. Existujú banky, ktoré sú bezplatné. A zďaleka sa nejedná len o internetové banky bez fyzických pobočiek. Ako jeden príklad, s ktorým mám osobné skúsenosti (píše sa rok 2020), uvediem FIO banku. Ale určite ich bude na trhu viac. Takže ak stále platíte banke za vedenie účtu, za platobnú kartu a iné, tak sa čím skôr poobzerajte po banke, ktorá vám to všetko dá zadarmo.
  • Paušál na telefón. Veľa ľudí platí viac, než by muselo. Skúste sa popozerať na internete na ponuky konkurentov. Prípadne skúste prejsť ku konkurentovi. Váš súčasný operátor vás určite kontaktuje a ponúkne vám lepšie podmienky, len aby o vás neprišiel. Verte mi. Získať nového zákazníka je niekoľkonásobne ťažšie (a drahšie) ako udržať si toho súčasného.
  • Permanentka do fitka. Fitnescentrá vedia, prečo chcú predávať celoročné permanentky. Ľudia si cez Vianoce, na Nový rok, prípadne po narodeninách alebo iných príležitostiach dajú záväzok, že budú viac cvičiť. Namotivovaní si kúpia celoročnú permanentku, pocvičia 2-3 týždne a nadšenie vyprchá. Peniaze vyhodené do vzduchu. Ak začínate, kúpte si permanentku na 1-2 mesiace. Ak vydržíte a baví vás to, kúpte si ďalšiu na pol roka. Ak vydržíte aj teraz, kľudne si kúpte celoročnú. Druhá možnosť je cez leto cvičiť vonku. Do fitka je fajn chodiť v zime. Cez leto ale máme obrovský výber aktivít. Môžeme behať (v meste aj v lese), môžeme bicyklovať, vyraziť na kolieskové korčule, zahrať si plážový volejbal, cvičiť v parku…

Toto nebol ani zďaleka úplný výpis možností, kde sa dá ušetriť. Buďte trochu kreatívny a určite prídete na ďalšie.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.