Psychológia peňazí – vynikajúca kniha, ktorú si musí prečítať úplne každý

Knihu Psychológia peňazí od Morgana Housela si musí prečítať naozaj úplne každý. Táto kniha by mala byť zaradená do povinného čítania na stredných školách. Od učilíšť až po gymnázia. K tejto knihe som sa dostal náhodou, keď som na Instagrame zahliadol odporúčanie na ňu od Radovana Vávru. A naozaj si ju neviem vynachváliť.

Obálka knihy Psychológia peňazí od Morgan Housel
Psychológia peňazí – Morgan Housel

Prečital som relatívne dosť kníh so zameraním na osobné financie a investovanie a plánujem o nich postupne napísať. Začínam touto knihou z dôvodu, že je určená pre širokú verejnosť, a s týmto účelom je aj písaná. Jazyk je jednoduchý a naozaj každý by si ju mal prečítať. Je tu veľká šanca na zlepšenie stavu osobných financií u veľkej časti populácie.

Bohatstvo je to, čo nevidíte

Aj keď sedliacký rozum nie je až taký bežný ako si myslíme, slovné spojenie je používané veľmi často a teda vieme si pod ním ľahko predstaviť o čo približne ide. Táto kniha sa snaží tento sedliacký rozum ukázať a opísať. Jedna z kapitol o bohatstve ma výstižný názov „Bohatstvo je to, čo nevidíte“. A áno, bohatstvo nie je to vyvážať sa v super drahom aute. Super drahé auto znamená že bohatstvo bolo minuté. To isté platí pri všetkom materiálnom. To že sa niekto ukazuje s najnovšou verziou telefónu, chodí v značkovom, drahom oblečení, prípadne každý deň míňa množstvo peňazí v kaviarniach. To všetko je minutý majetok a teda minuté bohatstvo.

Samozrejme, peniaze sú na to aby sa užívali a uľahčili nám život. Teda nejaká tá návšteva kaviarne je potrebná. Taktiež sa musíme obliekať, a telefón je tiež potrebný. No je potrebné myslieť na to, že bohatstvo je to čo nie je vidno, a to sú peniaze na účte v banke, investované do akcií alebo fondov, či zakúpený pozemok alebo v iných formách. Minuté peniaze sú minuté bohatstvo. Je potrebné nájsť zdravý pomer medzi míňaním a príjmami.

Stať sa bohatým verzus zostať bohatým

„Stať sa bohatým verzus zostať bohatým“ je názov ďalšej kapitoly. Nájsť správny pomer medzi príjmamy a výdavkami je dôležité. Taktiež je dôležité diverzifikovať svoj majetok do investícii s rôznymi rizikami a likviditou.

S vyšším bohatstvom prichádzajú aj vyššie výdavky. Bohatší človek začne chodiť na viacero dovoleniek ročne, kúpi si drahšie auto, prípadne viac áut, lepší bicykel, lepší televízor, rád si zajde do drahšej reštaurácie a podobne. Drahšie auta, prípadne viacero áut si vyžaduje drahší servis a drahšie poistenia. Výdavky idú smerom nahor. Ak rast príjmov nedrží krok s rastom výdavkov, bohastvo sa znižuje až pominie.

Mínať viac je jednoduché, opačným smerom je to oveľa ťažšie a bolestivejšie.

Čo je to dosť? Kedy mám dosť?

Táto otázka je zložitá. Navyše sa mení v čase a odvíja sa aj od aktuálneho bohatstva. Kapitola s názvom „Nikdy nebude dostatok“ rozoberá túto otázku.

Človek je stvorenie, ktoré nikdy nebude mať dosť. To je hnacím motorom kapitalizmu a vďaka tomu ako ľudstvo napredujeme. Vymýšlame lepšie dopravné prostriedky, lepšie stavebné procesy, zlepšujeme bezpečnostné normy, premýšľame ako urobiť veci kvalitnejšie, efektívnejšie a lacnejšie. Ženie nás túžba „mať viac“. Viac peňazí, byť v bode B rýchlejšie, vidieť viac kútov sveta.

Kedy je ale dosť? Kedy už máme dosť rýchle autá? Kedy lietame dostatočne rýchlo? Kedy sme už toho videli dosť? Každý človek má inú odpoveď. No zamyslieť sa nad tout otázkou je dôležité.

Viac času si kúpiť nevieme. Preto je dôležité vyhradiť čas tejto knižke. Pomôže vám využiť Váš obmedzený čas lepšie

Peniaze sú sloboda. Sloboda robiť čo chceme, kedy chceme, ako chceme. Jedná celá kapitola sa venuje práve tejto slobode, a celá kniha je o slobode. Náš život má obmedzenú dĺžku. Viac času si kúpiť nevieme.

Ak ste tento článok dočítali až sem, tak Vás chcem poprosiť. Naozaj si túto knihu zakúpte, prípadne požičajte v nejakej knižnici alebo od známeho a venujte čas jej prečítaniu. Poznatky z tejto knihy Vám pomôžu zamyslieť sa nad životom a osobnými financiami a pomôcť získať väčšiu slobodu tým že sa stanete pánom svojho času.

Kniha je dostupná vo viacerých jazykových verziách. V slovenčine, čestine, angličtine a mnohých iných.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár