Investovanie s Revolutom – 2. časť

Zaváracie sklíčko ako pokladnička
Fotografia od Steve Buissinne Prevzaté zPixabay

Toto je druhá časť článku. Prvú časť nájdete tu.

Osobné skúsenosti, postrehy a názory

Je to už nejaký ten piatok, čo Revolut na Slovensku spustil možnosť obchodovania na americkej burze. Keďže svoj účet som vytvoril s nórskou adresou, túto funkcionalitu som nemal k dispozícii. V Nórsku ju Revolut spustil niekedy vo februári 2020. Osobne som túto funkciu dlho očakával a chcel som ju vyskúšať. Mám skúsenosť s profesionálnymi obchodníkmi s cennými papiermi (brokermi) a bol som zvedavý, akú ponuku, funkcionalitu a hlavne užívateľský zážitok prinesie Revolut. Vyskúšal som ho a tu sú moje postrehy.

Mobilná aplikácia nestačí

Viem že mobilné aplikácie sú teraz IN, ale pre takú zásadnú vec ako investovanie do akcií mobilná aplikácia jednoducho nestačí. Áno, nákup je možné uskutočniť, ale prehľadnosť je jednoducho zlá. Vo výsledku dokáže človek uskutočniť všetky základné kroky: prejsť cez zoznam firiem, vyhľadať konkrétnu firmu (podľa názvu aj tickeru), pozrieť si graf vývoja ceny akcií danej firmy, pridať firmu do zoznamu sledovaných. Chýba ale prehľad finančných ukazovateľov ako P/E alebo výška dividendy. Taktiež chýba finančný kalendár firmy, novinky ohľadom danej firmy, atď.

Pri Revolute mám pocit že je ako niektoré eshopy s obuvou, oblečením či športovými potrebami. Tie vám takisto neponúknu možnosť fyzicky si oskúšať produkt, ktorý chcete kúpiť. Idete teda do kamenného obchodu, kde si produkt vyskúšate. Opýtate sa obsluhy na informácie, využijete ich sedačku/kabínku a obchodné priestory. To všetko sú náklady pre kamenný obchod. Následne prídete domov a produkt si o pár Eur lacnejšie objednáte z e-shopu, ktorý s jeho prezentáciou nemá skoro žiadne náklady. Podobné je to pri Revolute. Najprv si pozriete finančné ukazateľe na weboch ako finance.yahoo.com a iných a potom nakúpite u Revolutu.

Slovom – nie je to ono. Obrazovka mobilu je na takéto úkony veľmi malá. Áno, aj iní brokeri ponúkajú mobilné aplikácie, tie sú ale určené len na obchodovanie a nemiešajú dokopy 10 rôznych funkcionalít ako Revolut. Ich dizajn a rozloženie prvkov je prispôsobené jedinému účelu – umožniť vám kúpiť alebo predať akcie. Rovnako takmer každý obchodník ponúka mobilnú aplikáciu ako doplnok k plnohodnotnej webovej platforme. Nie ako hlavnú platformu.

Pri Revolute mám pocit, že je ako niektoré eshopy s obuvou, oblečením či športovými potrebami. Najprv si pozriete finančné ukazateľe na weboch ako finance.yahoo.com a podobných (tak ako najprv navštívite kamenné predajne, kde si fyzicky oskúšate produkt), a potom nakúpite u Revolutu.

Ukážka rozhrania ukazujúceho zoznam akcií v Revolute
Zoznam akcií v Revolute

Transakcie zadarmo, ako aj možnosť nakúpiť zlomky akcií, sú super

Musím Revolut pochváliť za transakcie zadarmo. Aj so základným, bezplatným účtom máte každý mesiac 3 transakcie zadarmo. S touto ponukou môže dnes už naozaj hocikto začať investovať v malom a neminúť obrovské sumy na poplatky sprostredkovateľom. Aj človek, ktorý chce mesačne investovať len 50€ a nechce, aby mu poplatky ukrojili nehoráznych 10 či 20% zo sumy, dostal príležitosť.

Možnosť nakupovať zlomky akcií je druhé obrovské plus. Ak sa náš vyššie spomenutý investor rozhodne investovať napríklad do akcií Amazonu, Microsoftu, McDonald’s alebo akejkoľvek inej firmy, ktorej akcia má cenu vyššiu, ako je limit nášho investora, s Revolutom si môže zakúpiť aj zlomok tejto akcie. Pri iných obchodníkoch by takýto investor musel počkať niekoľko mesiacov, kým by mal dostatok peňazí na jej nákup.

Limit 1000€ na transakciu môže byť obmedzujúci

Spomenutý limit 1000€ na transakciu môže byť pre niekoho obmedzujúci. Ak sa investor rozhodne nakúpiť akcie jednej firmy povedzme za 2500€, s Revolutom musí zadať 3 rôzne transakcie. To isté platí pri predaji. Na druhú stranu, musím uznať, že pre mnohých začínajúcich investorov bude tento limit úplne postačujúci.

Nemožnosť stanoviť si sumu a časové obdobie je značným obmedzením

Nakupujem a predávam rôznymi spôsobmi. Niekedy jednoducho nakúpim za aktuálnu cenu, inokedy si nastavim príkaz na určitú sumu, za ktorú chcem danú akciu kúpiť, a dobu trvania príkazu nastavím na niekoľko dní až týždňov. Ceny akcií sa hýbu. Klesajú, stúpajú, oscilujú. Čím lacnejšie človek nakúpi, tým väčší zisk môže daná akcia vygenerovať. Nemožnosť nastaviť si cenu a dobu trvania príkazu považujem za veľké mínus. Na funkcionality ako Stop Loss a podobné taktiež zabudnite.

Zhrnutie

Revolut prišiel s veľmi zaujímavou službou. Jeho cieľom je priblížiť investovanie každému.

Ukážka nákupu akcií cez Revolut
Ukážka nákupu akcií cez Revolut

Revolut určite nie je profesionálnou platformou na investovanie. Pre skúsenejších investorov toho ponúka veľmi málo. Nedostupnosť webovej aplikácie, funkcionalít ako Stop Loss, nemožnosť nastaviť si cenu a dĺžku trvania príkazu alebo obmedzenie výšky transakcie na 1000€ sú jednoducho neakceptovateľné fakty pre akéhokoľvek serióznejšieho investora.

Napriek všetkým spomenutým negatívam však musím Revolut úprimne pochváliť. Presne takéto služby potrebujeme. Potrebujeme dostať viac ľudí k obchodovaniu s akciami. A to dosiahneme len znižovaním vstupných bariér. Teda konkrétne najmä znižovaním poplatkov a zjednodušovaním prístupu k platformám umožňujúcim obchodovanie na burze. A presne to táto mobilná aplikácia robí. Takmer každý má dnes smartphone. A ten úplne postačuje na otvorenie účtu v Revolute a začatie obchodovania.

Verím, že to, čo prináša Revolut, donúti ďalších hráčov zamyslieť sa nad ich cenovou politikou a prinesie nižšie ceny a lepšie služby. Taktiež dúfam v to, že dostupnosť investovania takmer zadarmo zvýši aj povedomie o investovaní (a finančnú gramotnosť ako celok) medzi (nielen) mladými ľuďmi.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

4 názory na “Investovanie s Revolutom – 2. časť”

 1. Fúha, tak tento článok je celkom divočina. S niektorými konštatovaniami sa určite dá súhlasiť. Ale to, že časti textu sú duplicitne? Tvrdenie: „Presne takéto služby potrebujeme. Potrebujeme dostať viac ľudí k obchodovaniu s akciami“ je prinajmenšom sporné, prečo by sme potrebovali dostať ľudí k obchodovaniu s akciami? Argumentovanie analógiou s eshopom je úplne mimo misu. Výška dividendy v Revolute? Pokiaľ viem, pri Revolute človek ani nie je akcionár, žiadne dividendy teda nehrozia…

  1. V prvom rade ďakujem za komentár. Som rád za každú otázku či postreh. Skúsim teda odpovedať postupne.

   Duplicitný obsah: Neviem, čo presne myslíte, ale to, že sa niekde vyskytne duplicitný obsah môže mať rôzne príčiny:

   1. 1. opakovaním chcem danú vec zdôrazniť,
   2. 2. na konci článku robím sumarizáciu,
   3. 3. alebo jednoducho tým, že nie som profesionálny žurnalista a nemám za sebou editora či tým editorov. Články sa snažím písať najlepšie, ako viem, no moje povolanie ani vzdelanie nie je v odbore žurnalistiky.

   Sporné tvrdenie:

   Tvrdenie: „Presne takéto služby potrebujeme. Potrebujeme dostať viac ľudí k obchodovaniu s akciami“ je prinajmenšom sporné.

   Prečo by malo byť sporné? Stojím si za týmto vyjadrením. Tým, že takéto služby prichádzajú na slovenský trh, zvyšujú konkurenciu na trhu a takto tlačia tradičné banky a obchodníkov s cennými papiermi k inováciám a k znižovaniu poplatkov. Konkurencia je jednoducho dobrá a potrebná.

   Takisto si stojím za druhým tvrdením. Potrebujeme, aby sa ľudia začali viac zaujímať o akciové trhy, aby začali investovať. Sporenie na sporiacich či terminovaných účtoch žiaden výnos neprinesie. Stavebné sporenie sa neustále okresáva. K tomu pridajme infláciu a úspory sa len znehodnocujú. Jedinými možnosťami ako zhodnotiť svoje peniaze sú podnikanie (radím tu aj prenájom nehnuteľnosti) alebo investovanie na finančných trhoch. Viac o tom píšem tu: https://www.finnet.sk/akciove-trhy-ako-si-aj-obycajni-ludia-mozu-ukrojit-z-bohatstva/

   Analógia s e-shopom: Neberiem vám váš názor. Mne príde táto analógia v poriadku, ale každý má právo na svoj názor, a to je fajn.

   Dividenda v Revolute: Vaše tvrdenie nie je správne. Dividendy sú vyplácané tak ako všade inde. Mám nakúpene nejaké akcie cez Revolut, a dividendy sú mi pravidelne pripisované na účet. Viac si o tom môžete prečítať v samotných obchodných podmienkach Revolutu.

   Na záver k samotnému článku: Od uverejnenia článku ubehla určitá doba a Revolut mnoho vecí zmenil a neustále mení. Pripravujem nový (a zároveň verím, že posledný) článok o Revolute, kde chcem spomenúť niektoré zo zmien, a celkovo podať svoj subjektívny názor a ukončiť sériu článkov o Revolute.

 2. Ahoj David , za mna pekny clanok no s tym opakovanim JAHON zrejme myslel cely odstavec, napriklad hned pod nadpisom „Mobilná aplikácia nestačí“
  mas cely odsek/odstavec, ktory zacina :
  „Viem že mobilné aplikácie sú teraz IN, ale pre takú zásadnú…. “
  2 krat, nie len jednu vetu alebo myslienku.

Pridajte Komentár