Chcem začať investovať. Ako na to?

„Ako začať s investovaním?“ „Chcem začať investovať.“ „Ako a kde mám investovať?“ „Chcem začať investovať do ETF fondov a akcií. Ako na to?“ Tieto a podobné otázky si kladie mnoho ľudí. Poslednú dobu som podobné otázky čítal aj od mojich kamarátov, ktorí sa na mňa obrátili s tým, že chcú začať investovať, a teda či im viem nejako poradiť, keďže vedia, že s tým mám viac skúsenosti ako oni.

Burza a panika
Obrázok od Mohamed Hassan Prevzaté z Pixabay

V médiách pozorujem zvýšené množstvo článkov, ktoré sa venujú investovaniu a financiám. Napríklad ako Slováci „nechali ležať miliardu a pol na chodníku na Wall Street“. Alebo ako si „Slováci zle sporia na dôchodky“ a podobne. Je skvelé, že média dávajú tejto téme viac priestoru a informujú o nej. Ja som sa teda rozhodol napísať stručný návod Ako začať s investovaním.

Najdôležitejšie je začať investovať!

Každý kto chce začať investovať padne v začiatkoch do nekonečného bludiska informácii, ktoré sú prístupné na internete. Sám to poznám. Človek začne čítať o tom, ako začať investovať, do čoho má investovať, ako investovať. Ktorý broker je ten správny, ktorý typ aktív je ten správny. Keď sa už človek rozhodne pre určitý typ aktív, následne príde otázka, čo presne má nakúpiť. Začne sa zaujímať o dane, byrokraciu, … Viem, človeka to odrádza. Sám si spomínam na to, ako mi to trvalo možno aj rok, kým som nakúpil prvé akcie. Bol som odradený byrokraciou a zložitosťou všetkého okolo. Čítal som strašne veľa a s každým novým prečítaným článkom som mal pocit, že je toho viac, čo neviem než predtým.

Ak sa rozhodujete či začať investovať, moja prvá rada znie: Začnite čo najskôr! Zriaďte si účet ešte dnes a zakúpte prvý fond alebo akcie ešte dnes, prípadne ihneď, ako to je možné. Neidem odporúčať žiadneho konkrétneho brokera, voľba je len a len na vás. Sami si musíte urobiť prieskum a pozrieť cenník každého brokera. Samotné cenníky sa rýchlo menia, a teda nemá zmysel niekoho odporúčať. Z osobnej skúsenosti poznám brokerov ako XTB, FIO banka, Revolut či Degiro. V čase písania tohto článku (22.1.2022) Degiro svoje služby na Slovensku neponúka. No v čase čítania už možno áno. Preto ho spomínam. (Taktiež, v čase písanie ponúkali XTB a Degiro bezplatné obchodovanie amerických akcií a vybraných alebo všetkých ETF fondov.)

Takže otvorte si účet, preveďte prvé peniaze a zakúpte prvé akcie alebo fondy. Týmto krokom sa stanete investorom. Tým, že budete niečo vlastniť, sa začnete o danú problematiku viac zaujímať. Začnete viac čítať o akciách, fondoch, obchodovaní s cennými papiermi, daniach, … Postupne budete nútení sa naučiť viac. Príde čas na daňové priznanie, prídu prvé výkyvy na burze a vy začnete spoznávať samého seba ako investora, ako aj to, ako funguje burza. Začnete naberať skúsenosti. Tie sú na nezaplatenie a ani milión prečítaných kníh ich nenahradí.

Začnite investovať čo najskôr. Kľudne investujte len 20 či 50€. Všetko sa počíta.

Výška počiatočnej investície nie je až taká podstatná ako sa môže zdať

V investičných začiatkoch nie je vôbec dôležité zaoberať sa tým koľko chcete investovať. Nie je potrebné robiť nejaké zložité prepočty a podobne. Tie prídu na rad neskôr. Kľudne začnite s 10, 20, 50 či 100€. Cieľ je dostať sa do hry. Tým, že si zakúpite prvé akcie (či len zlomok jednej akcie) sa stanete súčasťou celého toho kolotoča. Prídu prvé dividendy a vy začnete zisťovať, čo dividendy sú. Ich plusy a mínusy. Následne narazíte na distribučné a akumulačné indexové fondy. Naučíte sa o sile zloženého úročenia. Začnete sa zaujímať o priemerovanie ceny nákupu/predaja (angl. dollar cost averaging). Začnete riešiť poplatky za transakcie a jednotlivé fondy a zistíte, že výška poplatkov hraje obrovskú rolu.

Nezačnite ihneď s obrovskou sumou

Ak plánujete vložiť ihneď obrovskú sumu, tak by som vás od toho chcel odradiť. Začnite zľahka. Naberte skúsenosti a vedomosti a následne svoje stávky zvýšte. Nezačínajte s veľkou sumou hneď na začiatku. Počiatočná suma by mala byť taká, že ak o ňu náhodou prídete, tak vás to veľmi nezabolí. Teda neinvestujte s požičanými peniazmi, s peniazmi rodiny, atď. Investujte len svoje vlastné úspory. A neinvestujte na páku!

Takže ako začať? Čo nakúpiť?

Investovanie na finančných trhoch so sebou prináša riziko. Preto je podľa môjho názoru ideálne začať konzervatívne. Teda na začiatok by som začal s indexovými akciovými fondmi. Globálny, S&P 500 alebo niečo podobné. Ak chcete zakúpiť nejaké akcie, tak tu by som opäť začal s overenými a „nudnými“ firmami zo zoznamu S&P 500. Voľba je na vás.

Kde hľadať ďalšie informácie?

Investovanie je aj o vzdelávaní sa, o sledovaní diania vo svete a okolo seba a spájaní vecí do súvislostí. Napríklad, ja osobne si vždy pozerám kto stojí za výrobkami, ktoré bežne kupujem ja a ostatní. Sledujem aké autá a výrobky ľudia nakupujú. Takto si robím prehľad o firmách bežného konzumu. Či už sú to potraviny, nápoje, lieky, oblečenie, …

Najlepším zdrojom sú jednoznačne anglicky hovoriace média, knihy a podobne. Anglicky hovorí mnohonásobne viac ľudí ako slovensky či česky. Informácii v tomto jazyku je teda mnohonásobne viac. Teda ak sa to dá, zapracujte na svojej angličtine.

Ak angličtina nie je tou správnou cestou pre vás, tak doporučujem sledovať tento web ako aj weby ako akcie.cz, patria.cz, iné kvalitné investičné weby a blogy alebo si prečítať dobré investičné knihy. Osobne doporučujem najmä tieto dve: Inteligentný investor od Benjamina Grahama, ktorej som venoval aj samostatný mini článok, a Náhodná prechádzka po Wall Street od Burtona G. Malkiela.

Investovanie je boj so sebou samým

Na úplný záver je tu jeden môj postreh. Investovanie považujem za boj so sebou samým. Investor musí spoznať samého seba. Je možné sa naučiť teóriu. No realita je častokrát iná. Investor si môže naštudovať, že v čase nepokojov na burze, keď ceny aktív prudko kolíšu či padajú, je dobré držať svoje investície a ešte prikúpiť. No až keď takáto situácia naozaj nastane, až vtedy investor zistí, ako naozaj reaguje.

V médiách začne investor na každom kroku čítať o poklesoch na burzách, vynoria sa rôzni „odborníci“ s ich negatívnymi predpoveďami, trhy zareagujú prehnane a začarovaný kruh sa dá do pohybu. Vtedy to začne byť zaujímavé. Investovať v čase všeobecného blahobytu, keď trhy rastú samé od seba je jednoduché. No sú to práve obdobia poklesov a kríz, ktoré rozhodujú o tom či bude investor úspešným alebo nie. Či to zvládne psychicky a bude sa chladnokrvne riadiť rozumom alebo podľahne emóciám a začne byť iracionálny. Práve preto treba začať s investovaním čo najskôr. Aby sa investor spoznal, zmúdrel, nabral skúsenosti a do budúcna vedel ako reaguje na rôzne situácie. Investovanie je boj so sebou samým.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár