Urobte si prehľad o svojich financiách! – Cesta k (udržateľnému) bohatstvu – 1.časť

Toto je prvá časť zo série textov Cesta k (udržateľnému) bohatstvu.

Už titulok napovedá: Mať prehľad o stave svojich osobných financií je prvý a zároveň najdôležitejší krok k ich zlepšeniu (a teda aj k bohatstvu). Pokyn znie veľmi jednoducho: „Urobte si prehľad vo svojich financiách!“

Nie je to až také jednoduché

Skutočnosť ale nie je taká ružová ako, sa na prvý pohľad zdá. Veľa ľudí má panický strach pozrieť sa na stav svojich financií — svojho účtu, kreditiek, pôžičiek —, pretože vedia, že ich tam nečaká nič dobré. No ak chcú zlepšiť svoju finančnú situáciu a dostať ju pod kontrolu, tento strach jednoducho musia prekonať.

Mince v rukách seniora
Fotografia od Frantisek Krejci prevzaté z Pixabay

Prečo je to také dôležité? Bez povedomia o stave osobných financií nie je možné urobiť ďalšie kroky k ich zlepšeniu. Človek si povie, že bude chodiť menej na kávu s kamarátmi či kamarátkami. Že to obmedzí o 15%. Koľko ale predstavuje tých 15%? Alebo si povie, že bude menej mínať na párty a večierky. Ako ale vie povedať, že míňa menej, ak nevie koľko míňal predtým? Nech už je váš ďalší plán akýkoľvek, najprv je potrebné mať štartovaciu čiaru. A tou je  prehľad o stave vašich financií!

Do toho!

Takže, vezmite si pero a zápisník, prípadne si nainštalujte niektorú z množstva aplikácii do smartphonov (Tip: ja používam bezplatnú aplikáciu Expense Manager pre Android), alebo otvorte Excel / LibreOffice / Google Docs na počítači, a pusťte sa do toho!

Prejdite cez všetky svoje účty, kreditky, pôžičky, dlhy, hypotéky, poistenia, stavebné sporenia, sporenia pre detí a podobne a urobte si kompletný prehľad svojich financií.

Mali by ste sa dostať do stavu, keď budete mať jasný obraz o svojich záväzkoch, sume peňazí na účtoch a v hotovosti. Cieľom je získať dobrú predstavu o vašom celkovom mesačnom príjme a rovnako o vašich fixných/pevných mesačných výdajoch (teda o viac-menej stálych záväzkoch, ktoré nemôžete zo dňa na deň zmeniť, ako napríklad mesačné splátky hypotéky, poistenia, rôznych dlhov či sporenia).

Buďte k sebe úprimní

Ak ste na tom s financiami dobre alebo dokonca veľmi dobre, táto úloha pre vás bude hračkou. Bohužiaľ, nie každý to o sebe môže povedať. Na Slovensku je pomerne dosť ľudí, ktorí majú finančné problémy.

Každý človek sa veľmi rád pochváli tým dobrým a nikto nechce byť ten, čo zlyhal. Kolega alebo kamarát sa pochváli veľkou výhrou, všetci chcú ukázať dokonalé fotky z dovoleniek, prezentovať svoj úžasný život. Nie je to však realita, pretože nikto nežije úplne dokonalý život, dokonca ani tí najbohatší a najkrajší ľudia na svete. Aj oni majú občas problémy v osobnom živote, pohádajú sa s partnermi alebo ich nahnevajú deti. Tiež sa ocitnú v situáciách, v ktorých zlyhajú alebo sa im nepodarí to, čo chceli. Kamarát, ktorý vyhral veľkú sumu, určite predtým veľakrát prehral a oveľa väčšiu sumu minul. Aby boli vo svete víťazi, musia existovať aj porazení. Je ťažké priznať si zlyhanie, prehru, neúspech. Je to však nutné, lebo len človek, ktorý si vie priznať neúspech, sa dokáže posunúť ďalej a zlepšiť sa.

A tak aj vy, všetci tí, čo máte výdavky väčšie ako príjmy a žijete svoj život na dlh — buďte k sebe úprimní. Pozrite sa na stav svojich financií a nič neskrývajte. Robite to pre seba. Tak ako sa alkoholik dokáže vyliečiť z alkoholizmu len vtedy, ak si úprimne prizná že je závislý, aj vy dokážete svoje financie zlepšiť len vtedy, ak budete k sebe úprimní o tom, v akom stave sú.

Super. Prvý krok sme zvládli. Poďme na ďalší!


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár