Akciové trhy – ako si aj obyčajní ľudia môžu ukrojiť z bohatstva vygenerovaného vo svete

Náhodná ukážka čísel na burze počas obchodovania
Fotografia od cpenzin Prevzaté z Pixabay

Akciové trhy, a s nimi spojená možnosť stať sa spoluvlastníkom najväčších a najúspešnejších firiem z celého sveta, ponúkajú jedinečnú príležitosť, ako sa aj úplne obyčajný človek môže dostať k bohatstvu. K bohatstvu, ktoré bolo dlho výsadou malej skupiny vyvolených. Akciové trhy totiž priniesli demokratizáciu prístupu k nemu.

Vďaka akciovým trhom si dnes ktokoľvek môže kúpiť akcie ktorejkoľvek verejne obchodovanej firmy. Ako vlastník akcií (anglicky „shareholder“), a teda aj vlastník podielu vo firme, znášate straty firmy v horších časoch a, naopak, zisky v tých lepších.

V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, prečo je investovanie do akcií a investovanie na finančných trhoch všeobecne dôležité a prečo by každý mal začať investovať čo najskôr.

Existujú 2 typy spoločností

Z pohľadu burzy existujú 2 typy spoločností: súkromné a verejne obchodované. Súkromné firmy nie sú na burze. Súkromnou firmou je napríklad firma vášho suseda alebo známeho, ktorý má malú s.r.o. spolu s pár kamarátmi. Všetky ostatné firmy, ktorých akcie si je možné zakúpiť si na burze sú verejne obchodované spoločnosti.

Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Verejne obchodované spoločnosti podliehajú prísnym reguláciám. Pravidelne musia zverejňovať správy o svojom obchodovaní, ako aj dosiahnuté výsledky. Tieto informácie musia byť verejne dostupné. Naopak, súkromné firmy nemusia uverejňovať nič. Samozrejme, musia podať daňové priznanie a mať vedené účtovníctvo. Nemusia však tieto údaje zverejniť. Verejne dostupných dát je teda podstatne menej.
  • U verejne obchodovaných spoločností sú presne určené pravidlá, kedy môžu kľúčoví zamestnanci firmy (niekedy sa to vzťahuje na všetkých zamestnancov firmy) kúpiť alebo predať jej akcie, aké informácie môžu uverejňovať mimo oficiálnych vyhlásení firmy a podobne. Ide o to, aby boli drobní akcionári chránení pred rôznymi machináciami a „insider tradingom“ – situáciou, v ktorej by ľudia z povahy svojho postavenia a zamestnania mohli zneužiť informácie, ktorými disponujú, vo svoj alebo cudzí prospech.
  • Ktokoľvek si môže zakúpiť akcie verejne obchodovaných firiem. U súkromných to možné nie je. Konatelia súkromnej firmy vás môžu pribrať ako investora, prípadne konateľa, no nie je to to isté, ako keď si úplne neznámy človek môže kúpiť akcie firmy na burze.
  • Zisky (aj straty) ostávajú vo vnútri súkromnej firmy. Iba konatelia a akcionári majú podiel zo zisku. U firiem na burze sa zisk delí medzi všetkých akcionárov. Teda aj obyčajný Jano z Hornej Dolnej môže získať podiel na zisku firmy, ktorej akcie vlastní. Ak napríklad vlastní akcie Coca Coly a McDonald’s a tieto vygenerujú zisk, ktorý sa následne premietne do zvýšenej ceny akcií alebo sa vyplatí cez dividendy, ťaží z toho aj náš Jano. To je príklad demokratizácie prístupu k bohatstvu v praxi.

Možnosť investovať je jedinečná príležitosť a ľudia by ju mali využiť

Nechcem, aby to vyznelo prehnane, no naozaj si stojím za tým, že možnosť obchodovať na finančných trhoch je jedinečná príležitosť, ktorú by mal každý využiť. Investovanie so sebou, samozrejme, prináša aj určité riziká. Tejto téme sa tu ale nechcem venovať. Venujem jej samostatný článok. Možno aj viacero článkov.

Taktiež rozumiem, že nie každý má obrovský obnos peňazí na to, aby ich investoval. To je úplne v poriadku a pochopiteľné. Rovnako nevravím, že máte skočiť na lep podvodníkom, ktorí vám vyvolávajú, že si máte kúpiť akcie Tesly, Tencentu, prípadne že máte investovať do ropy, zlata, diamantov a podobne. To nie.

V tomto texte vám nič nepredávam a ani nič konkrétne neodporúčam. Nerozoberám tu, či máte investovať priamo do akcií alebo pasívnych či aktívnych fondov (ETF alebo podielových). Týmto témam sa budem venovať v iných, tomu určených článkoch. Cieľ tohto textu je iný.

Chcem vám ukázať, že investovanie do finančných trhov naozaj prináša jedinečnú možnosť, ako si siahnuť na bohatstvo, na ktoré sme si niekedy siahnuť nemohli.

Demokratizácia prístupu k bohatstvu

Viackrát v tomto texte som už spomenul pojem „demokratizácia prístupu k bohatstvu“. Čo si pod ním predstaviť?

V minulosti, rovnako ako aj v súčasnosti, existovalo a existuje veľa súkromných firiem. Ak sa týmto firmám darí a generujú zisk, rozdelí si ho len pár vyvolených. Pár konateľov, ktorí danú firmu vlastnia (niekedy sa rozhodnú podeliť so svojimi zamestnancami a vyplatia im napríklad nejaký bonus k bežnej výplate). Väčšinou sú to šikovní ľudia, ktorí sa rozhodli podnikať a zamestnať ľudí. Investovali do toho svoje vlastné peniaze, čas, vedomosti, zručnosti a skúsenosti a podarilo sa im presadiť. Takýchto ľudí by sme si mali vážiť a držať im palce. Pre spoločnosť ako takú je veľmi doležité mať takýchto ľudí čo najviac. Podnikanie je ťažká drina.

Problémom pri súkromných firmách je, že vyprodukovaný zisk ostáva v rukách len pár ľudí. Nie každý môže byť úspešným podnikateľom. Nie každý na to má vlohy. Prípadne nie každý má chuť podnikať.

U verejne obchodovateľných firiem, teda u spoločností obchodovaných na burze, je to ale inak. Aj tieto firmy existujú za účelom produkovania zisku. Ich cieľom je takisto ako u súkromných firiem produkovať hodnotu pre svojich majiteľov (pozn.: v roku 2019 sa zopár veľkých firiem rozhodlo zmeniť svoj cieľ existencie a okrem vytvárania hodnoty pre svojich majiteľov zahrnuli do cieľov aj ďalšie spoločenské aspekty ako vytvárať príjemné pracovné prostredie pre zamestnancov, zlepšovať spoločnosť atď.).

Rozdiel je v tom, že majiteľov je tu podstatne viac, keďže sa takmer každý môže stať čiastočným majiteľom firmy cez kúpu jej akcií.

Ukrojiť z koláča si môžete aj Vy

Dnes už nemusíme hundrať na svojho šéfa alebo iných majiteľov firiem, že sa nevedia podeliť o svoje zisky. Áno, to tu stále bude. Títo ľudia zariskovali a pustili sa do podnikania. Robia to pre profit. To isté môžete spraviť aj vy. Ale ako som už písal, nie každý na to má vlohy a chuť.

Každý ale môže začať sporiť investovaním do finančných trhov a ukrojiť si trochu z koláča. Zo zisku, ktorý ľudstvo na celej Zemi vyprodukuje každý rok.

Nakrájaný tvarohový koláč (cheesecake)
Teraz si aj Vy môžete odkrojiť svoj kúsok z koláča. Fotografia od cpenzin Prevzaté z Pixabay

Kúpou akcií určitej firmy sa stávate jej čiastočným majiteľom. Ak vlastníte akcie nejakej firmy, vlastníte v podstate časť danej firmy. Ak si teda kúpite akcie Microsoftu alebo Amazonu, kupujete vlastne časť týchto firiem a začínate ich vlastniť.

Ak tieto firmy vyprodukujú zisk a cena ich akcií rastie, prípadne sa rozhodnú vyplatiť dividendy, aj vy sa priamo dostávate k tomuto vyprodukovanému bohatstvu. Ak naopak firmy vyprodukujú stratu, tak ju nesiete aj vy ako spolumajiteľ spoločnosti.

Ak akcie kúpite priamo, a nie cez nejaký fond, budete sa dokonca môcť podieľať na smerovaní firmy prostredníctvom svojho hlasu. Ak vaše akcie majú aj právo hlasu, budete môcť hlasovať za a proti navrhnutým zmenám v danej firme. Váš celkový hlas asi nebude nejako obrovský, ale bude sa počítať.

Akciový trh vám dáva možnosť ukrojiť si z bohatstva vygenerovaného vo svete

Vďaka akciovému trhu sa môžete stať spolumajiteľom tých najväčších firiem, ako sú Google, Amazon, Microsoft, Coca Cola, McDonalds a ďalšie. Vďaka tomu sa aj vy môžete dostať k bohatstvu, ktoré tieto firmy produkujú a ktoré pred niekoľkými desiatkami rokov boli len pre vyvolených. To je demokratizácia prístupu k bohatstvu, ktorú prináša akciový trh.

Na Slovensku (a v Česku) stále málo ľudí investuje na finančných trhoch. Oberajú sa tým o možnosť získať svoj podiel z bohatstva vygenerovaného vo svete. Ak chceme, aby sa finančná situácia ľudí na Slovensku a v Česku zlepšila, musíme šíriť osvetu o finančných trhoch a zvyšovať finančnú gramotnosť. A presne to je cieľom tohto článku.

Ak sa vám tento článok páčil, pošlite ho svojim známym a rozšírte tak povedomie o tejto téme. Taktiež sa prihláste k odberu noviniek a nezmeškajte žiaden z nových článkov na webe FinNet.sk


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár