Investovanie s Revolutom – 1. časť

Eurové mince
Fotografia od Harry Strauss Prevzaté zPixabay

Predošlé dva články o pozitívach a negatívach Revolutu a ďalších internetových bánk priniesli nečakaný ohlas. Avšak mnoho z vás hľadalo viac informácií o investovaní cez Revolut. Preto som sa na to rozhodol pozrieť a vyskúšal som si investovanie s Revolutom na vlastnej koži. V tomto článku zhrniem svoje postrehy a názory.

Podmienky v skratke

Predtým, než sa dostaneme k mojim názorom a skúsenostiam, je dôležité pozrieť sa na podmienky služby. Zbežne som si ich preštudoval a Revolut sa tradične vzdáva akejkoľvek zodpovednosti. Upozorňuje, že investovanie prináša risk a podobne. Klasické, no nutné právne záležitosti. Narazil som ale aj na niekoľko zaujímavostí. Môj výpis nie je úplný, a preto silno odporúčam preštudovať si kompletné obchodné podmienky. Tu je moje zhrnutie:

Revolut spolupracuje s externým partnerom

Revolut spolupracuje s externým partnerom, ktorému posiela príkazy na nákup a predaj. To znamená, že Revolut nie je priamo obchodníkom na burze.

Keďže Revolut sa nesnaží byť brokerom určeným pre profesionálov, ale skôr platformou pre začínajúcich investorov, je to úplne v poriadku. Nákup cez tretiu stranu totiž prináša určité oneskorenie medzi podaním príkazu k nákupu/predaju a jeho vykonaním. Oneskorenie je minimálne, no pre profesionálnych investorov môže byť kľúčové. Pre veľkú väčšinu amatérskych investorov to nie je žiadne obrovské mínus. Je ale dobré mať o tom povedomie.

Ukážka schvaľovacieho procesu u Revolutu
Schvaľovací proces pre obchodovanie s Revolutom

Zadávať príkazy je možné iba počas otváracích hodín

Obchodovať je možné len v čase medzi 9:30 a 16:00 východného času v USA v dňoch, keď je burza otvorená. Možnosť posielať príkazy mimo túto dobu sa plánuje.

Toto obmedzenie je pomerne veľkým negatívom. Investor si nemôže nastaviť príkaz na nákup alebo predaj za určitú sumu a zadať ho s dobou trvania niekoľkých dní. Pre mňa osobne je to celkom zásadný problém. K tejto téme sa ešte vrátim nižšie v tomto článku.

Nie je možné manuálne stanoviť cenu nákupu alebo predaja

V Revolute si človek nemôže nastaviť cenu, za ktorú chce dané akcie kúpiť či predať. Ak sa rozhodnete pre určitú transakciu, príkaz sa odošle na spracovanie a okamžite sa vykoná za aktuálnu cenu na trhu.

Pre mňa osobne je to veľké mínus. Myslím si, že to bude veľké mínus aj pre podstatnú časť iných investorov.

Limit 1000€ na transakciu

Pre mnohých začínajúcich investorov je tento limit úplne postačujúci. Pre skúsenejších, prípadne majetnejších investorov to ale môže byť značným obmedzením. Viac info tu.

Možnosť obchodovať so zlomkami akcií

Revolut ponúka možnosť obchodovať so zlomkami akcií. Táto funkcionalita je podľa mňa veľmi „cool“. Povedzme, že začínajúci investor chce kúpiť akcie Amazonu. Tie sa aktuálne pohybujú okolo $2,000 za kus. Trochu veľká položka pre začínajúceho investora. S Revolutom si človek môže kúpiť takmer akokoľvek malú časť akcie. Najnižšia suma nákupu však musí byť aspoň 1€.

Pri nákupe zlomkov akcií sa uplatňujú určité špecifické pravidlá ohľadom hlasovania a dividend. Tu vás odkážem na oficiálne obchodné podmienky Revolutu.

O dane sa musíte starať sami

Sami sa budete musieť postarať o svoje daňové priznanie, ak sa táto povinnosť na vás vzťahuje. Sami teda budete zodpovední za oboznámenie svojho daňového úradu o možných daniach z kapitálového zisku alebo príjmu.

Poplatok 0.01% ročne za úschovu cenných papierov

Tretia strana si účtuje ročný poplatok 0,01% z hodnoty vašich akcií za úschovu cenných papierov. Suma je to úplne minimálna, ale treba ju spomenúť.

Poplatky SEC a FINRA

Revolut ďalej spomína poplatky pre SEC (Securities and Exchange Commission) a FINRA (Financial Industry Regulatory Authority). Neštudoval som ich, ale tipujem, že ide o bežné poplatky, ktoré musí platiť každý obchodník. Detaily je možné nájsť tu.

Revolut neposkytuje možnosť investovania na páku

Investovanie na páku (po angl. leverage) je spôsob investovania, keď si požičiate hotovosť od brokera, aby ste mohli kúpiť väčšiu pozíciu a vygenerovať vyšší zisk. Povedzme, že disponujete 5 000€, no chcete nakúpiť za 10 000€. Zvyšných 5 000€ si teda požičiate od obchodníka, ktorému budete za pôžičku platiť vopred stanovený úrok. Takéto investovanie so sebou prináša zvýšene riziko a neodporúča sa začiatočníkom. (Viac detailov o investovaní na páku si povieme v niektorom z ďalších článkov.)

Druhú časť tohto článku nájdete tu.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár