Revolut – negatíva

V predošlom článku som celkom vychválil finančnú službu Revolut. A stále si stojím za tým, že Revolut je vynikajúca služba, ak ju človek využíva k účelu, na ktorý je primárne určená. Ale aby som len nechválil, je tu aj zopár negatív, ktoré sú však subjektívne. Mne, napríklad, vôbec neprekážajú. No je dobré si o nich povedať, aby ste vedeli urobiť informované rozhodnutie.

Presun veľkých obnosov peňazí

Presun veľkého množstva peňazí môže byť u Revolutu problém. Je ťažké presne definovať, čo je veľký objem, ale povedzme, že ak budete prevádzať, meniť, posielať niekoľko tisíc eúr za pomerne krátku dobu, môže sa vám stať, že vás Revolut zablokuje a bude požadovať zdokladovanie pôvodu týchto peňazí.

Revolut karta
Revolut karta

Musím priznať, že sa mi to stalo už dvakrát. Zablokovali mi účet, ale po riadnom zdokladovaní, že sa jedná o moje peniaze (alebo skôr peniaze bánk) a všetko je legálne, ma pomerne rýchlo odblokovali. Upozornili ma, že moje konanie síce nie je nelegálne, no je proti ich obchodným podmienkam (pokúšal som sa točiť peniaze na kreditkách a získavať za to body na kartách a úroky na sporiacom účte), a po odblokovaní ma upozornili, že pri ďalšom porušení ma zablokujú natrvalo.

Ako predísť problémom?

Jednoducho.

Ak plánujete posielať väčšie obnosy peňazí, uistite sa, že budete vedieť zdokladovať ich pôvod, ak vás o to požiadajú. Teda že máte doklad o dedičstve a výpisy z účtov. Prípadne, že máte výplatné pásky a výpisy z účtov. Inak to môže byť pekný problém. Ak napríklad plánujete presúvať mzdu zarobenú načierno, určite to neodporúčam. Nanajvýš len v malých obnosoch.

V tomto vlastne Revolut úplne chápem a podobná vec by sa vám stala v každej inej banke, keďže každá banka má povinnosť preverovať podozrivú činnosť. Minimálne v Európe existujú regulácie proti praniu špinavých peňazí a každá finančná inštitúcia ich musí dodržiavať. Revolut používa prednastavené algoritmy, ktoré pri podozrivých pohyboch automaticky zablokujú váš účet. Následne záležitosť prevezme človek a ten na základe dodaných dokumentov zhodnotí, či sa jedná o legálnu alebo nelegálnu činnosť.

Bez angličtiny to môže byť problém

Revolut aplikácia je už kompletne preložená do slovenčiny (a aj češtiny). Základné používanie by teda nemalo nikomu robiť problém. Ak však dôjde na to, že budete musieť kontaktovať podporu (napríklad pri zablokovaní účtu, nesprávnej platbe atď.), tu si so slovenčinou veľmi nepomôžete. Celá zákaznícka podpora je dostupná len po anglicky a aj so zamestnancami Revolutu sa budete rozprávať výhradne v angličtine. Takže pokiaľ angličtinu neovládate a ani nemáte poblízku niekoho, kto ju ovláda, môžete sa dostať do určitých problémov. Je možné že situácia sa od napísania tohto článku zmenila a podpora je už dostupná aj v slovenčine alebo češtine. Skúste si to teda overiť.

Revolut už má bankovú licenciu. No nie všetky vklady sú chránené

Revolut už získal bankovú licenciu. No vklady nie sú chránene pre každého. Tieto informácie sa pomerne často menia. Preto by som vás rád odporučil na oficiálne stránky Revolutu. Ja osobne nedoporučujem používať Revolut ako svoju primárnu banku. Nedržte tam viac peňazí než aktuálne potrebujete. Peniaze sa na Revolut dajú poslať behom sekundy a tak nevidím dôvod prečo tam mať väčší obnos peňazí. Je to ale len moja osobná preferencia.

Je to internetová banka – fyzická pobočka neexistuje

Ďalšou nevýhodou môže byť skutočnosť, že Revolut nemá žiadnu fyzickú pobočku. Opäť, pre mnohých ľudí to nie je žiaden problém. No pre niektorých to problém byť môže. Najmä ak sa dostanete do nejakých problémov a radi by ste to riešili osobne. U Revolutu s tým bohužial neuspejete.

Tipy ako používať Revolut tak aby ste minimalizovali negatíva

Moje zhrnutie na záver, ktoré Vám pomôže eliminovať negatíva, je nasledovné:

  1. Na Revolute majte len peniaze, ktoré aktuálne potrebujete. Ak ste na dovolenke a plánujete ísť na nákupy, obed, večeru, majte tam napr. 50-200€, maximálne 1 000€. Nie viac. Ak peniaze miniete, Revolut si znovu dobite pomocou platobnej karty z vašej banky. Peniaze sa presunú v priebehu sekundy. Nie je teda dôvod držať na Revolute väčší obnos peňazí.
  2. Ak plánujete cez Revolut točiť väčší obnos peňazí, ako prvé si pozrite ich prémiové účty, ktoré povoľujú väčšie limity. Hlavne ale buďte pripravení všetko dokladovať. Môže sa vám stať, že vám účet dočasne zablokujú a budú od vás chcieť zdokladovanie pôvodu peňazí.
  3. Ak neviete po anglicky, radšej sa vyhnite presunu väčších obnosov peňazí a celkovo akémukoľvek podozrivému správaniu. Pokiaľ budete kartu a aplikáciu používať v rámci normálneho správania (platba kartou, prevod, platba na internete), nemáte sa čoho obávať. Blokovanie by vás postretnúť nemalo a aplikácia je celá v slovenčine.

Ohľadom základných funkcionalít Revolutu je to všetko. Ak vás ale zaujíma investovanie cez Revolut, pozrel som sa na to bližšie a napísal o tom. Článok o investovaní s Revolutom nájdete tu.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár