Revolut a iné internetové banky a finančné služby – prečo si ho zaobstarať?

Revolut používam už takmer 2 roky. A neviem si ho vynachváliť. So svojimi skúsenosťami ako aj niektorými faktami by som sa s vami rád podelil v tomto článku.

O Revolute som sa sám dozvedel odporučením od kamaráta a následne sme obaja túto službu odporučili mnohým ďalším kamarátom a rodine bez toho, aby sme tým sledovali nejaký vlastný zisk alebo iné výhody. (V tej dobe Revolut žiadne výhody za odporučenie nového zákazníka neponúkal. To sa teraz zmenilo a Revolut z času na čas nejaké výhody v limitovanom čase ponúka. K tomu sa ale dostaneme neskôr.) Veď ako sa hovorí, najlepšia reklama je kvalitný produkt, a tým sa Revolut jednoznačne môže pochváliť. Preto si o ňom poďme povedať viac.

Revolut karta
Revolut karta

Čo to vlastne je ten Revolut?

Revolut je FinTech firma a internetová banka. Teda technologická firma ktorá sa venuje finančným službám. Úplne jednoducho povedané, Revolut je mobilná aplikácia, cez ktorú je možné posielať a prijímať platby (ako medzi užívateľmi Revolutu, tak aj medzi klasickými bankovými účtami, domácimi i zahraničnými), prevádzať peniaze z jednej meny do inej a dokonca už aj kupovať akcie a kryptomeny.

Cez aplikáciu (ale dá sa aj cez webovú stránku) si vytvoríte účet a objednáte platobnú kartu. Ta vám bude následne zaslaná poštou. Potom už úplne všetko ovládate cez telefón a platíte priamo kartou, prípadne priamo cez aplikáciu.

OK, fajn. Ale prečo je ten Revolut taký super?

Asi prvá vec, ktorá príde človeku na jazyk, je, že Revolut (a iné internetové banky a finančné služby) je v základnom balíčku úplne zadarmo. Minimálne Revolut ponúka aj vyššie, platené balíčky. Sám používam len ten základný a úplne postačuje mojim potrebám. Verím tomu, že niektorí z vás možno budú mať potrebu priplatiť si za funkcie vyšších balíčkov, no podľa mňa má základná verzia všetko najnutnejšie už zahrnuté v sebe.

Takže, prvá vec je, že je to zadarmo. To ale nie je hlavná výhoda. Revolut je super pre ľudí, ktorí cestujú mimo Slovenska a hlavne mimo Eurozóny. To môžu byť dovolenkári alebo cestovatelia a študenti, ale aj ľudia, ktorí chodia na nákupy do Poľska, Maďarska, Česka… Nemusíte však ani vycestovať za hranice Slovenska. Ak posielate alebo prijímate peniaze cez hranice a meny v daných krajinách sa líšia, Revolut je tiež pre vás. Či už sa jedná o prípad, keď rodičia zo Slovenska posielaju peniaze deťom na vysokú školu v Česku, alebo manžel posiela zarobené peniaze z Británie svojej rodine doma na Slovensku, Revolut tu vie ušetriť značné množstvo peňazí.

Teda v skratke: Revolut je užitočný všade, kde prebieha konverzia peňazí medzi rôznymi menami. € na Kč, Kč na €, € na poľské zlote a naopak alebo forinty na Kč. Možností je neúrekom.

Veď peniaze do zahraničia vie poslať každá banka

To áno. Ale každá banka si pritom účtuje vysoké poplatky. A ak nájdete nejakú, ktorá prehlasuje, že u nej to je bez poplatkov, jej prevodný kurz bude značne horší než ten, ktorý aktuálne beží na burze alebo aký ho má stanovený NBS (Národná Banka Slovenska). Takže v závere bude takýto prevod, či už do alebo zo zahraničia, riadne drahý.

Presvedčil som sa o tom sám pri skúsenosti so zmenou českých korún na eurá. Keďže moja platobná karta expirovala, nemohol som použiť Revolut a musel som postupovať starou cestou. Išlo približne o 50 000 Kč, teda 2000€. Moja banka deklaruje, že prevody medzi Českom a Slovenskom sú rýchle a bez poplatku, avšak z 2000€ si, na prevodnom kurze, banka zobrala 40€ (asi 1000 Kč). To sú 2% prevádzanej sumy. Pri zmene cez Revolut by mi tých 40€ zostalo. Veď to je niekoľko vstupov do kina, letenka do Londýna alebo Barcelony či pár fliaš celkom dobrého rumu!

Takže áno, každá banka vám pošle peniaze do zahraničia. Dokonca veľmi rada. Veď zarobiť toľké peniaze za nič – kto by o to nestál? Lenže iba Revolut vám dá veľmi výhodný prevodný kurz. Vyhlasuje, že jeho prevodný kurz je takmer identický s tým na burze. Skúsil som to asi pred rokom spočítať a odchýlka bola naozaj cca 0,02 až 0,04%. To je veľký rozdiel oproti 2% a viac v iných bankách. Porovnával som to aj s ďalšou podobnou službou, TransferWise. Ten je však tiež pomerne drahý. Zatiaľ som teda nenašiel službu, ktorá by v tomto vedela s Revolutom súperiť.

A nestačí pri platbe v zahraničí použiť platobnú kartu od mojej banky?

Áno, aj to je možnosť. A ak si vždy zvolíte platbu v lokálnej mene, prevodný kurz neúčtuje vaša, prípadne lokálna banka alebo majiteľ terminálu, ale priamo kartová spoločnosť. Teda priamo VISA, MasterCard a iné. Kurz je takto oveľa lepší, ako by vám ponúkla vaša banka, lokálna banka alebo majiteľ terminálu. No stále je to ďaleko od prevodného kurzu Revolutu. Takže aj tu vychádza víťazne Revolut.

Bezpečnostné funkcie

Revolut je vynikajúci aj čo sa týka bezpečnosti. V aplikácii máte k dispozícii virtuálnu platobnú kartu, ktorú odporúčam používať pri platbách na internete. Taktiež si cez aplikáciu viete v priebehu sekundy zapnúť a vypnúť funkcie, ktoré vaša fyzická karta podporuje.

Môžete si zapnúť a vypnúť bezkontaktné platby, platby magnetickým prúžkom, platby na internete, výber z bankomatu, zabezpečenie pomocou geolokácie (na telefóne zapnete GPS a pri použití karty sa kontroluje, či sa telefón nachádza v mieste, kde bola karta použitá), nastaviť limit na karte či dočasne zablokovať kartu. Všetko neoceniteľné funkcie, ak človek dbá o bezpečnosť svojich peňazí, a hlavne ak cestuje do krajín so zvýšenou kriminalitou.

Možnosti zabezpečenia platobnej karty
Možnosti zabezpečenia platobnej karty

Revolut sa naozaj oplatí!

Verte mi, všetko som to prepočítal za vás. Ak by ste chceli počuť aj iný názor, podcast Index od denníka SME nahral epizódu o týchto internetových bankách. Nájdete ho tu.

V úvode článku som naznačil, že Revolut začal ponúkať určité výhody pri odporučení novým zákazníkom. Aby som to uviedol na pravú mieru: tento článok vznikol hlavne preto, lebo som vám chcel povedať viac o tejto skvelej službe, a naozaj si úprimne myslím, že je to skvelá služba, ktorú používam takmer dennodenne.

Ale okrem toho som aj členom Revolut affiliate. To znamená, že keď sa zaregistrujete cez môj odkaz, dostanem za vás 2 až 3 libry. Žiadna sláva, ale aspoň bude na pivko. Taktiež to pomôže mojej motivácii písať pre vás ďalšie články. A len aby bolo jasné: vy na tom nič nestratíte. Vždy dostanete tie isté výhody. Takže šup-šup do toho. Určite to neoľutujete! Tu je môj odkaz: https://revolut.ngih.net/huzvak

A čo negatíva?

Taktiež som sa pozrel bližšie na investovanie s Revolutom a napísal o tom. Článok o investovaní s Revolutom nájdete tu.

Revolut so sebou prináša aj určité negatíva. Osobne ich veľmi za negatíva nepovažujem, keďže Revolut používam len a len na platby v zahraničí a v cudzích menách, nedržím na ňom svoje úspory, stále na ňom mám len peniaze, ktoré plánujem v dohľadnej dobe minúť, navyše hovorím plynule po anglicky a som technologický zručný. Predošlou vetou som vám asi načrtol, čoho sa negatíva budú týkať. Nebudem ich rozoberať v tomto článku, ale napísal som celý článok, kde ich rozoberám podrobnejšie.

Taktiež som sa pozrel bližšie na investovanie s Revolutom a napísal o tom. Článok o investovaní s Revolutom nájdete tu.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár