Špekulovanie vs. investovanie

Celý tento web je venovaný investovaniu a osobným financiam. Čo to ale investovanie je? A čo je to špekulácia? A aký je medzi nimi rozdiel? Na tieto veľmi dôležité otázky sa pokúsim odpovedať v tomto článku.

Mnoho ľudí hovorí, že by chcelo investovať do kryptomien, do zlata, ropy, … Hovoria ale naozaj o investovaní? Alebo hovoria o špekulovaní, len ho nesprávne pomenovávajú „investovanie“?

Špekulácia a špekulovanie

Moja osobná definícia je nasledovná: Špekulácia je akákoľvek činnosť, pri ktorej chce človek využiť nejaké krátkodobé zmeny k dosiahnutiu zisku/osobného prospechu.

3 zamyslení muži
Fotografia od Szilárd Szabó Prevzaté z Pixabay

Uveďme si zopár príkladov, aby ste skutočne pochopili tento koncept:

  • Vidíte v správach, že cena Bitcoinu a iných kryptomien rastie. Poviete si: „Hmm, nakúpim to teraz a predám o pol roka za 5-násobnú cenu.
  • Dočítate sa, že v Saudskej Arábii vybuchli zariadenia na ťažbu ropy, a zamyslíte sa nad tým, že by nebolo od veci nejakú ropu nakúpiť, lebo určite jej cena pôjde hore a vy na tom dobre zarobíte.
  • Všade okolo seba vidíte stavebný boom a rastúce ceny nehnuteľností. Poviete si: „Veď kúpim nejaký byt v Bratislave a o rok ho predám s pekným 15%-ným ziskom.
  • Vidíte, že Amazon, Facebook a pod. neustále rastú. Poviete si, že to je predsa úplná tutovka. Že teraz nakúpite, o rok predáte a budete vysmiaty.
  • Prípadne začnete špekulovať so stavebnými pozemkami, autami, telefónmi… Cieľ ale nie je niečo kúpiť a vlastniť, ale kúpiť to (ideálne pod cenu) a predať so ziskom.

Všetky vyššie uvedené príklady sú príklady špekulácií. Špekulácia je špecifická tým, že ide vo väčšine prípadov o krátkodobý horizont (do 1 roka) a človek verí v to, že je múdrejší ako trh a dokáže na tom zarobiť. Nezaujíma ho, či za daným nákupom je nejaká hodnota. Verí len v to, že prechytráči ostatných. Respektíve, že nájde aspoň jedného človeka, ktorý mu za danú komoditu zaplatí viac, než za ňu dal on sám.

Investícia a investovanie

Predtým, ako sa posunieme ďalej, si uveďme aj príklady investícii.

  • Fero sa rozhodne kúpiť si byt v Košiciach, ktorý chce dlhodobo vlastniť a prenajímať. Spočíta si náklady na údržbu, splátku hypotéky a pod. a na druhej strane príjem z prenájmu a nárast hodnoty nehnuteľnosti v čase a usúdi, že je to dobra kúpa a zrealizuje ju.
  • Jano zas vie, že akcie historicky dlhodobo rastú, aj keď majú veľké výkyvy (veľkú volatilitu), v dlhšom časovom horizonte však napokon vždy šli hore (minulé výsledky však, samozrejme, nezaručujú tie budúce). Chce investovať na 10-20 rokov tak, aby si prilepšil v staršom veku. Začne preto postupne nakupovať diverzifikovaný indexový fond.
  • Do rodiny pribudne nový potomok. Rodičia sa rozhodnú začať mu sporiť na vysokú školu. Dĺžka sporenia je teda 18 rokov, čo je dostatočne dlhá doba na to, aby mohli pomerne bezpečne investovať do akcií (prípadne nejakého mixu akcií a dlhopisov). Preto sa rozhodnú každý mesiac nakúpiť diverzifikovaný indexový fond za 20-30€
  • Zaujímate sa o technológie. Poznáte firmu Microsoft, hlavne vďaka Windows a ich balíčku Office, ale taktiež viete, že majú aj vlastný cloud Azure. Viete, že cloud je budúcnosť a Microsoft, aj keď nie je lídrom, je jasnou dvojkou na trhu. Veríte im. Vidíte v tejto firme hodnotu. Preto sa rozhodnete kúpiť ich akcie a držať ich dlhodobo a dostávať dividendy.

Všetky štyri uvedené príklady sú príkladmi investície. Prvý by sa dal nazvať aj podnikaním, keďže človek s tým má určité starosti pri hľadaní nájomníkov atď.

Ako vidíte, za investíciu sa dá považovať premyslený nákup (ale nemusí to byť len nákup, aj vzdelanie sa dá považovať za investíciu) s dlhodobým horizontom. Poučky (a aj slovenský daňový zákon) považujú za minimálnu dobu, keď môžeme hovoriť o investovaní, už 1 rok. Ja osobne hovorím aspoň o 3 rokoch, ale ideálne o 5-10 rokoch, prípadne nekonečno dlho.

Za investíciu sa dá považovať nákup, pri ktorom vie človek jasne a rozumne vysvetliť, prečo danú vec kupuje. Vie povedať, aká je v nej hodnota, a táto hodnota dáva zmysel a je podložená reálnymi dátami.

Sú špekulácie zlé?

Vyššie sme si vysvetlili rozdiel medzi špekuláciami a investíciami. Sú ale špekulácie zákonite zlé? Ja osobne špekulácie vôbec neodsudzujem. Existujú ľudia, ktorí to so špekuláciami vedia. Určite ich ale nedoporučujem začiatočníkom a celkovo ľuďom, ktorí v tejto oblasti nevedia chodiť.

Špekulácie so sebou nesú obrovský risk. A prečo by ste práve vy mali byť ten, kto na nich vie zarobiť? Čím ste práve vy špeciálny? Máte PhD z Harvardu alebo MIT? Alebo máte nejaké informácie a vedomosti, ktoré nikto iný nemá? Koľko ľudí tam vonku, na celom svete je lepších ako vy? Myslíte si, že sa stanete ďalším milionárom, ktorý zbohatne na kryptomenách? A prečo by mali vôbec rásť, aká je v nich hodnota? Sú dobré aj na niečo iné ako na kriminálne aktivity? Buďte k sebe vždy úprimný a vždy si položte tieto ťažké otázky. Ak si aj po ich zodpovedaní stále myslíte, že práve vy ste ten vyvolený, možno to bude pravda. Verím ale tomu, že v 99,9999% prípadov to nebude vaša situácia.

Investujte, nešpekulujte

Môj záver je jasný. Investujte. Hľadajte hodnotu vo svojich investíciách. Premýšľajte, prečo by niečo malo získať na hodnote. Má nejaká firma dobré patenty? Majú dobrý manažment? Alebo majú produkt, ktorý budú ľudia kupovať, aj keď príde kríza? A aj o 5, 10, 15 rokov?

Investovanie je o hľadaní hodnoty, ktorú ešte trh neobjavil. Trhy sú efektívne, ale pravidelne nastávajú nejaké anomálie. Skúste ich nájsť. Alebo vsaďte len na to, že žijeme v kapitalizme, pribúda počet obyvateľov na Zemi, produktivita práce rastie a to všetko dokopy znamená, že budú rásť aj finančné trhy, a preto investujte do celého trhu. Ale o tom si povieme v niektorých z ďalších článkov.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár