Kalkulačka pre sporenie s pravidelným vkladom

Kalkulačka pre výpočet sporenia s pravidelným vkladom je určená k výpočtom keď si plánujete pravidelne sporiť určitú sumu a radi by ste vedeli čo takýmto sporením dokážete usporiť. Príkladom môže byť mešačné sporenie pre svoje dieťa. Alebo mesačné súkromné sporenie na dôchodok, ktoré investujete do akciových trhov. Po zadaní výšky počiatočného vkladu, doby sporenia či investovania, výšky a frekvencie pravidelného vkladu a očakávaného výnosu vám kalkulačka orientačne vypočíta očakávanú výslednú sumu na konci sporenia, ktorú by ste takýmto sporením mohli dosiahnúť. Pre takýto výpočet použite kalkulačku vyššie. Ak naopak máte za cieľ usporiť vopred danú sumu a radi by ste zistili akú veľkú sumu musíte pravidelne sporiť k tomu aby ste tento cieľ dosiahli, použite kalkulačku pre výpočet sporenia s cieľovou sumou.

Sporenie ako základný ľudský návyk

Sporenie sprevádzalo ľudstvo od nepamäti. Naší predkovia (niekde na dedinách to funguje dodnes) si cez leto hromadili zásoby dreva a potravín aby boli schopní prežiť zimu. Automaticky vedeli, že po lete a jeseni príde zima, ktorú bude treba prečkať a že úrodu si teda treba rozložiť na celý rok. Neriadili sa „Dneska hojno, zajtra ho*no.“

Keď ideme na celodenný výlet či túru, tiež si odkladáme určitú časť potravín a vody, či suché oblečenie na neskoršiu časť dňa. Podobné je to pri športovom zápase. Nevysílme sa hneď na začiatku. Premýšľame do budúcnosti, plánujeme, rozkladame naše sily, potravu, zásoby rovnomerne na celú dobu trvania zápasu, túry, roka. Sporíme. Áno, sporenie je možné nazvať aj plánovaním. Plánovaním do budúcnosti.

Ak vieme automaticky „sporiť“ pri takýchto rôznych situáciach, prečo to potom nevieme pri peniazoch? Odpoveď je že nám chýbajú návyky. Nemali sme sa to kde naučiť, nemali sme to kde odpozorovať. Pri zápase nám ide príkladom náš tréner, prípadne starší spoluhráči. Pri túre skúsenejší kamaráti alebo rodičia. Pri uskladnení úrody sú to skúsenosti prenášané z generácie na generáciu. No pri peniazoch sme nejako mimo. Málo sa o tom učíme v školách, málo sa o tom rozprávame doma. Aj keď samozrejme ako vždy a všade existujú výnimky.

Všeobecne ale sporíme málo a chýbajú nám návyky. Ak už sporíme, málo z nás investuje. Začnite preto sporiť čím skôr. Malé, pravidelné čiastky sú vynikajúcim začiatkom. Časom môžete sumy zvýšiť podľa vaších možností. Ide o to vybudovať si návyk. Naša kalkulačka vám pomôže vypočítať akú sumu si dokážete usporiť pri sporení s pravidelným vkladom. Stačí zadať pár údajov a ihneď zistíte výsledok. Začnite so sporením (a ešte lepšie investovaním) ešte dnes!


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.