5 princípov investora, ktoré overil čas

Inšpiráciou k napísaniu tohto článku (a mnohých ďalších v budúcnosti) je vynikajúca kniha Inteligentný investor (angl. The Intelligent Investor) od slávneho Benjamina Grahama, ktorý sa považuje za otca hodnotového investovania (angl. value investing). Táto kniha získala uznanie po celom svete a pochválil ju aj samotný Warren Buffett. Ja osobne túto knihu považujem za bibliu investovania a odporúčam ju prečítať každému, kto to s investovaním myslí vážne.

Titulna strana knihy Inteligentný investor od Benjamina Grahama
Kniha Inteligentný investor od Benjamina Grahama

Graham, narodený v Británii, bol veľmi úspešný americký investor, ekonóm a profesor. Bol priekopníkom hodnotového investovania. Okrem klasických vecí ako diverzifikácia, minimálny dlh, investovanie štýlom „nakúpiť-a-držať kládol veľký dôraz najmä na psychológiu investora a na premyslený nákup za rozumnú, neprehnanú cenu. Jednoducho, bol zástancom používania sedliackeho rozumu a striktného dodržiavania investičného plánu a vopred daných pravidiel.

Poďme sa teda pozrieť na jeho 5 hlavných princípov, ktorými sa riadil pri svojom investovaní a ktorými by sa podľa neho mal riadiť každý investor.

5 princípov investora podľa Benjamina Grahama

  1. Akcia nie je len symbolom (tickerom) na burze. Je to vlastnícky podiel v reálnej firme, ktorý má svoju hodnotu, ktorá nie je závisla na cene akcie.
  2. Akciový trh je kyvadlo, ktoré neustále kmitá medzi neudržateľným optimizmom (ktorý robí akcie veľmi drahými) a neodôvodneným pesimizmom (ktorý, naopak, robí akcie veľmi lacnými). Inteligentný investor je realistom, ktorý predáva optimistom a kupuje od pesimistov.
  3. Budúca hodnota každej investície je funkciou aktuálnej ceny. Alebo inak povedané: čím väčšiu cenu zaplatíte, tým menší bude váš budúci zisk.
  4. Nech ste pri svojich investíciách akokoľvek opatrný, riziko, ktoré nevie eliminovať žiaden investor, je možnosť, že sa mýli. Jediný spôsob, ako je možné eliminovať toto riziko, je striktne trvať na tom, že nikdy nekúpite predražené akcie. Bez ohľadu na to, aké neskutočne atraktívne sa javia.
  5. Tajomstvo vášho finančného úspechu je vo vás samotnom/samotnej. Ak sa stanete tvrdým katom, ktorý podrobí každé vyhlásenie z Wall Street či iných „popredných“ ekonómov, traderov, brokerov, politikov a podobne kritike a nenechá sa opiť rožkom, a ak budete trpezlivý pri svojom investovaní, budete schopný využiť aj ten najhorší medvedí trh (angl. bear market). Vo výsledku to, ako sa správajú vaše investície, je oveľa menej podstatné než to, ako sa správate vy ako investor.

Záver

Tento text je pomerne krátky. To mu ale vôbec neuberá na dôležitosti. Na zopár riadkoch prináša veľmi zásadné informácie. Vyššie uvedených 5 bodov od Grahama má v sebe všetko, čo investor potrebuje. Samozrejme, každý bod sa dá rozobrať viac do detailov, k čomu sa postupne pravdepodobne dostanem. Tento krátky text vám ale môže pekne poslúžiť ako ťahák (angl. cheat sheet) vždy, keď si budete chcieť osviežiť Grahamových 5 princípov investora.

Na záver ešte raz zhrniem Grahamove princípy vlastnými slovami:
Používajte sedliacky rozum. Buďte kritický a všetky prijaté informácie podrobujte kritickým otázkam. Neuspokojte sa s tým, že informácie prišli od rešpektovanej osoby či od známeho, ktorého považujete za vo veci znalú osobu. Premýšľajte o akciách ako o reálnych firmách, nielen ako o niečom virtuálnom, nehmatateľnom. Ak budete o akciách premýšľať ako o podiele v reálne existujúcej firme a o nákupe a predaji samotnom budete premýšľať s úvahou, či by ste naozaj chceli byť dlhodobým majiteľom danej firmy, značne vám to pomôže pri rozhodovaní.


Údaje v tomto článku majú informačný charakter. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za presnosť, spoľahlivosť alebo kompletnosť informácií alebo názorov obsiahnutých na tejto webovej stránke. Viac informácií nájdete v našom Investičnom zrieknutí sa zodpovednosti.

Pridajte Komentár